تازه ها

مقاله: اهمیت سهیم شدن را می توانید در بخش مقالات ریکی مطالعه کنید
سال نو مبارک

دل نوشته

شما نسخه قدیمی Adobe's Flash Player را دارید. جدیدترین نسخه Flash player را دریافت کنید.


چگونگی استقرار در مراقبه
 مدتی است که سلسله مراقبه های ترتیبی در سایت قرار میگیرد که احتمالا با آنها آشنا شده اید.
از این پس مراقبه های اصلی که به ترتیب از عدد نه شماره گذاری شده اند شما را وارد مرحله دیگری از انجام مراقبه میکند اما ابتدا باید با نحوه نشستن و قوانین پایه مراقبه آشنا شوید. در صورتیکه مراقبه های اول تا هشتم را انجام نداده اید، این ماه فرصت خوبی است تا با انجام این مراقبه ها و رعایت قوانین پایه برای انجام مراقبه های اصلی آماده شوید.


چگونگی استقرار در مراقبه

هسته، پایه و فونداسیون تمام تمرینها نحوه استقرار است.  صحیح ترین نحوه استقرار در مراقبه بقدری راحت است که می توانید برای مدت طولانی، آنچنان ثابت بنشینید که بدن خود را فراموش کنید، درعین حال تا آن اندازه با قدرت است که  به شما کمک می کند هشیار بمانید.  دراینجا چند دستورالعمل ساده در مورد چگونگی قرار گرفتن در مراقبه جهت انجام تمرینات بعدی آمده است:

مهم ترین مساله صاف نگه داشتن ستون مهره هاست تا انرژی مراقبه به آزادی جریان یابد.  بدین منظور، لزومی ندارد که حتما" به صورت وضعیت سنتی مراقبه مانند لوتوس یا نیمه لوتوس بنشینید.  مسلما" نشستن به این صورت انرژی را مجددا" در بدن جاری کرده و خود بخود به درون می برد.  اگر بدن انعطاف لازم را دارد تشویق می کنم یاد بگیرید در وضعیت سنتی مراقبه بنشینید و بدن خود را با 10 دقیقه در روز برای شروع آماده کنید و بتدریج افزایش دهید تا 40 دقیقه.  همچنین با تمرینات هاتایوگا برای نرم کردن کشاله ران و حرکت پروانه، عضلات منقبض کننده لگن را باز نمایید.

 

برای نوآموزان در ابتدای کار، توصیه می شود از یک صندلی پشت صاف استفاده نمایند یا پشت به دیوار بنشینند و از یک بالش برای صاف نگه داشتن پشت استفاده کنند.

 

اگر روی زمین نشستن برایتان راحت است پشت به دیوار چهارزانو بنشینید و از یک بالش سفت یا پتوی تا شده و یا بالش یوگا برای پشت تان استفاده کنید.  بالا نگه داشتن باسن کمک می کند پشت گرد نشود وحالت طبیعی پشت حفظ شود.  زانوهای شما باید کمی پایین تر از باسن قرارگیرد.

 

اگر راحت تر هستید روی صندلی بنشینید کف پاها باید روی زمین وبا فاصله ایی به اندازه عرض لگن قرارگیرند.  کاملا" با پشت صاف بنشینید و از یک بالش کوچک به عنوان پشتیبان نیز می توانید استفاده کنید.

 

کف دستها به طرف پایین روی رانها قرار گیرند و شست و انگشت اشاره با هم تماس داشته باشند.  یا پشت دست چپ روی کف دست راست و در جلوی بدن قرار گیرد.

 

احساس کنید که ستون مهره ها از نشیمنگاه به طرف بالای سرکشیده می شود و سر کاملا" آزاد است.

 

اجازه دهید سرآزاد ورها به طرف بالا در امتداد ستون مهره ها قرار گیرد.  صورت آرام ورها. اجازه دهید پلکها و گونه ها رها باشند و زبان در کف دهان آرام گیرد.

 

به آرامی دم بگیرید، در هنگام بازدم اجازه دهید قفسه سینه باز و بالا کشیده شود با این تصور که از قلبتان بالا کشیده می شود.  دم بگیرید و در بازدم اجازه دهید کتفها پایین آمده و در ماهیچه های پشت رها شوند.

 

پس از آمادگی ،اجازه دهید تنفس، شما را در وضعیتی که هستید آرام کند.  در موقع دم اجازه دهید جریان تنفس به نقاطی که احساس خستگی و گرفتگی می کنید هدایت شود و در بازدم تمام خستگی و گرفتگی با جریان تنفس به بیرون رود.  بدینوسیله بدن باز، نرم و آماده می شود تا انرژی آزاد شده در مراقبه را نگه دارد.

 

برای مدتی در این وضعیت بمانید.  چشمها را ببندید واجازه دهید دمها و بازدمها به طور طبیعی انجام شود.  به صداهای داخل اتاق توجه کنید.  به حسهای بدنتان توجه کنید. اجازه دهید تجربه بودن رادرون بدنتان و دراین وضعیت ودراین لحظه کاملا" احساس کنید.  همانجا که هستید باشید.

مهم است در وضعیتی که هستید کاملا" راحت باشید.  اگر درطول مراقبه بدنتان احساس ناراحتی کرد با حرکت آگاهانه و آرام موقعیت خود را بهتر کنید بدون اینکه از وضعیت مراقبه خارج شوید.

مترجم: مخزنی

توجه                                                    « با ذکر منبع هنگام استفاده از مطالب سایت برای خود کارمای نیک بسازید. »
 
ریکی تکنیکی برای کاهش فشار روانی و بدست آوردن آرامش است. ابزار های گوناگونی برای شفا و خود دگرگونی ارائه می کند، اما هدف از آن ارائه هیچ توصیه یا تجویزی برای درمان هیچ بیماری خاصی نیست.
پیشنهاد می شود برای درمان هرگونه بیماری، نخست با پزشک خود مشورت کنید.